התקנת מערכת סולארית – איך זה עובד?

מתעניינים בהליך התקנה של מערכת סולארית לייצור חשמל מאנרגיית השמש? בעמוד שלפניכם, תוכלו למצוא מידע מקצועי על כל אחד מהשלבים הנדרשים למטרות התקנה של מערכות סולאריות ביתיות ומסחריות כאחד. 

התקנת מערכות סולאריות שלב אחר שלב
תוכן עניינים

מערכות סולאריות המאפשרות ייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש, זוכות בשנים האחרונות להתעניינות הולכת וגוברת מצד בעלי גגות פנויים המעוניינים ליהנות מכל היתרונות הכלכליים הנלווים להליכי התקנת פאנלים סולאריים, וביניהם: חיסכון משמעותי בעלויות צריכת החשמל, אפשרות ממשית להזרמת חשמל אותו מייצרת המערכת היישר לרשות החשמל תמורת תשלום קבוע עבור כל קוט"ש, וכמובן, השבחת הנכס בו מותקנת המערכת.

מערכות סולאריות לייצור חשמל, משלבות בתוכן מספר רכיבי מערכת, כאשר העיקרי ביניהם הם לוחות סולאריים הידועים גם בשם פאנלים סולאריים. לוחות אלו משמשים כ-קולטים האוגרים בתוכם את אנרגיית השמש, כאשר האנגריה הסולארית הנוצרת בתוכם מייצרת חשמל זרם ישר (DC) אותו ממירים באמצעות רכיבי מערכת נוספים לחשמל זרם חליפין (AC) בו ניתן לעשות שימוש לצריכה אישית ו/או לצרכי הזרמתו לרשות החשמל.

במהלך שנת 2018 נכנסה לתוקפה תכנית ההסדרה של רשות החשמל, דבר המאפשר לכל בעלי השטחים הפתוחים והגגות שביניכם, לפעול לצרכי הקמתה של מערכת סולארית המיועדת לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש. התקנת מערכת סולארית על הגג או בשטח פתוח המיועד לצורך כך, היא פעולה המאפשרת לכם ליהנות ממגוון רחב של יתרונות לאורך זמן, וביניהם: 

  •   אמצעי ממשי לייצור חשמל מאנרגיית השמש למטרות חיסכון משמעותי בעלויות צריכת החשמל 
  •   מסלולי הסדרה מגוונים אל מול רשות החשמל למטרות הזרמת החשמל המיוצר תמורת תשלום קבוע 
  •   השבחת הנכס בו מותקנת המערכת וזאת בהתאם לגודלה

וכמובן, תרומה ממשית לעולם ירוק וידידותי יותר לסביבה. יחד עם זאת, התקנת מערכת סולארית בכל גודל שטח כזה או אחר, מחייבת אתכם להתסייע בשירותים מקצועיים המוצעים לכם כיום על ידי חברות מובילות מסוגן בתחום האנרגיה הסולארית, ובדיוק בשביל זה, אנחנו ב-סולוויז כאן בשבילכם. לרשותנו, ניסיון רב שנים בתחום האנרגיה הסולארית ממקורות מתחדשים, כאשר היקף הפרויקטים בהם היינו מעורבים מאז כניסתה לתוקף של תכנית ההסדרה מול רשות החשמל, עומד של מאות מאות פרויקטיים בהספקי של מגה ואטים רבים בכל רחבי הארץ. 

התקנת מערכות סולאריות משמשות לייצור חשמל וליהנות משני מסלולי רווח אפשריים, האחד במסגרת מסלול יצור המאפשר לבעלי המערכת לנצל את ייצור החשמל למטרות צריכה אישית, והשני מסלול הזרמה במסגרתו החשמל המיוצר על ידי המערכת נמכר לרשות החשמל תמורת תעריף קבוע ואחיד למשך 25 שנה.

התקנת מערכת סולארית

התקנת מערכות סולאריות - מהיכן מתחילים?

התקנת מערכות סולאריות על גבי גגות בבתים פרטיים ו/או במבני ציבור, מסחר ותעשייה בכל סדר גודל, מתאפשרת לאחר תהליך רישוי מקדים אל מול חברת החשמל. חשוב לציין שתהליך הקמת מערכת סולארית אינו מצריך היתרי בנייה מהרשות המקומית והדבר חוסך בירוקרטיה משמעותית בדרך לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש.
לצורך הנפקת הרישיון מחברת החשמל, תדרשו לתוכנית הקמה המפרטת בתוכה את כל שלבי ההתקנה בהתאם לגודל שטח הגג העומד לרשותכם ובהתאם לתפוקת הייצור הצפויה של המערכת. לאחר אישור התוכניות, מתבצע הליך הקמת המערכת על גבי שטח הגג.
שימו לב – התקנת מערכות סולאריות ביתיות או מסחריות בכל סדר גודל, חשוב שתתבצע על ידי חברות מקצועיות העוסקות ומתמחות בנושא, כאשר השירותים המקצועיים המוצעים לכם על ידי החברות המובילות כוללים את ליווי תהליכי הרישוי אל מול רשות החשמל.

להלן מידע מקצועי על תהליך התקנת מערכת סולארית באמצעות צוות המומחים של סולוויז.

השלבים לתכנון התקנת פאנלים סולאריים

1. שיחת היכרות וייעוץ מקדים

בשלב הראשון בדרך לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש, חשוב לנו שתכירו לעומק את כל שלבי התהליך המיועד ואת כל מרכיבי המערכת. בשלב זה, נציג בפניכם את האפשרויות השונות העומדות לרשותכם לצורך התקנת פאנלים סולאריים על הגג או בכל שטח פתוח אחר העומד לרשותכם, וזאת בהתאם לגודלו, תוך היכרות מעמיקה עם יכולות הייצור של המערכות השונות המותקנות על ידינו. 

התקנת פאנלים סולאריים ע"י סולוויז

2.פגישת עבודה עם מומחה מטעם סולוויז

לאחר שיחת ההיכרות והייעוץ המקדים, אנו מקפידים על קיומה של פגישת עבודה עם מומחה מטעמנו. בפגישה זו מושם דגש על אופן ייצור החשמל באמצעות המערכת ועל כל ההיבטים הנלווים לתהליכי התקנת מערכת סולארית, לרבות, תהליך הסדרת הרישוי הנדרש לצורך הקמת המערכת, הסדרי ביטוח וכדומה. פגישת העבודה עם מומחה מטעמנו, תאפשר לכם ליהחשף לכל ההיבטים הקשורים לא רק בהתקנת המערכת אלא באופן תחזוקה ותפעולה לאורך השנים. 

3.תכנון ורישוי למערכות סולאריות

בשלב מתקדם יותר של התקנת מערכת סולארית מסחרית או ביתית, אנו למעשה מתחילים לתכנן את עבודות ההקמה בפועל ודואגים לכל היבטי הרישוי הנחוצים לכם בהתאם לאופייה של המערכת וגודלה. לאחר הליך התכנון המקדים והשגת הרישיונות הנחוצים לצורך ההקמה, צוותי ההתקנה שלנו מבצעים את הפעולות הבאות:

  • הרכבת קונסטרוקציה המהווה תשתית מובנית להנחת פאנלים סולאריים
  • פעולת הרצת כבילה מהמערכת החשמלית באמצעות כבלי חשמל ייעודים המחברים למעשה בין המערכת לבין ארון החשמל המוקם במיוחד לצורך תפעול המערכת והממיר
  • פריסת פאנלים סולאריים על גבי התשתית המובנית בהתאם לתכנית שלגביה ניתן אישור על ידי צוות המומחים שלנו.  פריסת הפאנלים חייבת להיעשות בהתאם לתכנית המקורית ללא חריגות וזאת על מנת להבטיח תפוקה מיטבית של המערכת לאורך זמן.
  • חיווט כבלים לכל אחד מהפאנלים הסולאריים המהווים חלק בלתי מהמערכת אל ארון החשמל והממיר.
  • ביצוע בדיקות תקינות של הפאנלים הסולאריים והממיר.

עם סיום עבודות ההתקנה הנ"ל, אנו דואגים לביקור פיזי של בודק חשמל חיצוני בעל הסמכה למתן אישור לצורך הפעלת המערכת. עם הינתן האישור הנדרש, אנו פועלים להחלפת המונה וחיבור יחידת הייצור באופן רשמי למערכת החשמל של רשות החשמל. 

כמה זמן לוקח להתקין מערכת סולארית?

בהתאם לתכנית התקנת מערכות סולאריות המאושרת על ידי חברת החשמל, מתבצעות עבודות התקנה הנמשכות בין מספר ימי עבודה בודדים לבין מספר שבועות וזאת בהתאם לגודל המערכת שהיא פועל יוצא של גודל שטח הגג הפנוי העומד לרשותכם.

האם קיים הבדל בהתקנת מערכת סולארית לבית או לעסק?

הקמת מערכת סולארית לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש יכולה להיעשות גם בבתים פרטיים עם שטח גג של החל מ-70 מ"ר ואילך, גם בגגות מבני מגורים משותפים וגם בגגות של מבנים ציבוריים, מסחריים וכדומה. בכל הנוגע להליכי התכנון וההקמה של מערכת סולארית על הגג, בין אם מדובר בהתקנת מערכת סולארית ביתית ובין אם מדובר במערכת מסחרית, אין כל הבדל בתהליכי ההתקנה המפורטים לעיל. יחד עם זאת, עשויים להיות הבדלים בכל הנוגע להיבטי הרישוי הנחוצים לכם בהתאם לגודל המערכת ומטרות השימוש בה כיחידת הזרמה לרשות החשמל תמורת תשלום קבוע עבור כל קוט"ש ו/או כיחידת ייצור חשמל לשימוש עצמי. ההבדלים העיקריים בין מערכות סולאריות מסחריות לבין מערכות סולאריות ביתיות, באים לידי ביטוי בגודל המערכות והיבטי התכנון השונים הנדרשים לצורך הקמתן, וזאת בהתאם לגודל השטח ותנאי השטח. 

התקנת מערכת סולארית בבניין משותף

מערכות סולאריות המוקמות על גבי בניין משותף יכולות להוות אמצעי ייצור חשמל לטובת צריכת החשמל של כל השטחים המשותפים במבנה המגורים, לרבות, מעלית, חדרי מדרגות, חניונים, גינות וכדומה. כמו כן, פעולת ההקמה יכולה למטרות השכרת שטח הגג לטובת ייצור חשמל והזרמתו לחברת החשמל. אצלנו ב-סולוויז, תוכלו למצוא מספר מסלולים ייעודים לצרכי הקמת מערכת סולארית בבניין משותף בו אתם מתגוררים, כאשר תחילת התהליך מולנו מחייב את הסכמת רוב הדיירים במבנה. 

סולוויז - התקנת מערכת סולארית

כמה עולה מערכת סולארית ?

עלותה של מערכת סולארית לייצור חשמל משנתה בהתאם לגודלה ומספר הלוחות (פאנלים) הסולאריים המרכיבים אותה. העלות הממוצעת של מערכת סולארית ביתית על גבי גג פרטי או משותף בסדר גודל של 100 מ"ר, נעה בין 70 ל-80 אלף שקלים, כאשר העלות להקמת מערכת סולארית מסחרית על גבי גג בשטח כולל של 1,000 מ"ר, נעה בין 400 אלף לחצי מיליון שקל בממוצע. עלויות אלו כוללות את כל היבטי התכנון וההקמה הנדרשים לצורך הקמת מערכת סולארית, לרבות, תהליך הרישוי. יחד עם זאת, חשוב לציין שלעלויות אלו מתווספות עלויות תחזוקה לאורך זמן המשתנות אף הן בהתאם לגודל המערכת.

סולוויז - הבחירה הנכונה לאנרגיה סולארית


אצלנו בחברת סולוויז, תוכלו ליהנות מהפתרונות המקיפים והמעשיים ביותר בכל הנוגע לתהליכי התקנת מערכות סולאריות בשטחים פתוחים ועל גבי גגות מבנים בכל סדר גודל. לרשותנו, יידע מקצועי וניסיון מעשי בכל הנוגע לתהליכי ייעוץ, רישוי, תכנון, ניהול והקמה של פרויקטים סולאריים בסדרי גודל שונים. על מנת לאפשר לכם ליהנות מיחידה רווחית לייצור חשמל באמצעות אנרגית השמש, אנו עושים הכול על מנת לספק לכם את הפתרונות החדשניים ביותר בתחום האנרגיה הסולארית. פתרונות אלו משלבים בתוכם את מערכות הפאנלים הסולאריים האיכותיים והמתקדמים ביותר בעולם האנרגיות המתחדשות בארץ ובעולם ואת הניסיון המעשי אותו אנו מביאים לכל פרויקט בו אנו מעורבים ללא קשר לגודלו והיקפו. אם גם אתם רוצים להבטיח לעצמכם מערכת סולארית פונקלציאית לייצור חשמל למטרות שימוש עצמי ו/או למטרות הזמרתו לרשות החשמל, זה הזמן ליצור קשר עם צוות המומחים שלנו כאן לשיחת היכרות וייעוץ מקדים.

שאלות תשובות

כמות החשמל שמערכת סולארית יכולה לייצר תלויה במספר גורמים, כולל גודל המערכת, המיקום וכמות אור השמש שהפאנלים מקבלים. באופן כללי, מערכות גדולות יותר במקומות שמש יותר ייצרו יותר חשמל.

ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת קביעה אם הבית שלכם מתאים להתקנת פאנלים סולאריים, הכוללים כמות אור השמש שהגג מקבל, כיוון והזווית של הגג, גודל הגג ופרמטרים נוספים. מנהל פרויקט מקצועי יוכל לעזור לכם להעריך את הגורמים הללו ולקבוע אם פאנלים סולאריים מתאימים לבית שלכם.

פאנלים סולאריים דורשים בדרך כלל מעט מאוד תחזוקה אנחנו בסולוויז דואגים לניקוי מיטבי של המערכות הסולאריות ולביצוע עבודות תחזוקה השוטפות

יש לכם שאלות נוספות? קראתם את כל המאמר ומרגישים שלא קיבלתם את כל התשובות?
השאירו פרטים באתר ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

עוברים לאנרגיה סולארית, שומרים על הסביבה
וחוסכים בעלויות